×
nativespeaker.eu

angielski.czest.pl O NAS KONTAKT
USŁUGI KOREPETYCJE TŁUMACZENIA REDAGOWANIE COPYWRITING VOICEOVER

LEKCJE ANGIELSKIEGO ONLINE

ANGIELSKI W CZĘSTOCHOWIE

angielski.czest.pl na nativespeaker.eu


angielski.czest.pl
lekcje i usługi angielskojęzyczne

LATO 2019

BLOG: CO LEPSZE? PRYWATNE LEKCJE, SZKOŁA CZY SIECÓWKA


by ROCKO KOWALSKI

LEKCJE ANGIELSKIEGO

Wiele lat temu zauważyłem że w Polsce jest duży nacisk na naukę języków obcych. Nie tylko język angielski, który służy de facto, jako globalny język do komunikacji, ale też inne - j.niemiecki, j.hiszpański, nawet j.włoski, j.japoński, j.szwedzki, itp.

Dlaczego tak jest? Dowiedziałem się na swoje pytanie kilka róznych odpowiedzi:

 • zainteresowanie osobiste n.t. kultur, lingwistyka, podróże
 • przygotowanie do wyjazdu zagranicznego, albo do pracy lub wakacje
 • angielski jest potrzebny w biznesie, itp.
 • WELCOME TO WARSAW

  Mieszkałem w Kanadzie, w Kairze, oraz w Warszawie przez cztery lata zanim przyjechałem do Częśtochowy. Pracowałem tam w międzynarodowej szkole jako wykładowca (głownie IB Ekonomia), ale też róznych przedmiotów, takie jak angielska literatura gdzie przerabialiśmy m.in. Shakespeare'a.

  Zabroniono nam by dawać korepetycje swoim uczniom (chyba że za darmo, po godzinach, itp.)

  Aczkolwiek, kiedy rodzice przychodzili do administracji z prośbą o pomoc dla przyszłego studenta ze słabymi osiągnięciami oraz słabą znajomością j.angielskiego (i polskiego) - wtedy nas proszono o pomoc (widocznie nie odmawia się sztabu ambasadorskiego).

  Okazało się, że byli niezadowoleni systemem biurokracyjnym zarządzający placówką szkoły językowej - brak uwagi na indywidualne potrzeby ucznia, często odchodzące i wymieniające się lektorzy, jednolity poziom zaawansowania - żeby tylko wymienić kilka powodów.

  Ja sam przez krótki czas pracowałem dla jednej szkoły języków obcych (z dwiema placówkai). Znajdował się dosłownie na parterze budynki gdzie wynajmowałem mieszkanie. Raz w tygodniu prowadziłem lekcje indywidualne dla jednego ucznia przez 90 minut. Woleli właśnie indywidualne podejście gdzie tematy rozmów mogły iść w kierunku zainteresowań ucznia (u nas to było głównie STAR WARS, tzn. 'Gwiezdne Wojny' itp. tematy). Sam wiele na ten temat sie dowiedziałem.

  Poza tym, miałem kilka prywatnych uczniów, zazwyczaj dorosłych profesjonalistów. Lekarza, dyrektorka organizacji charytatywnej, prawnika podatkowego, działaczka ekonomiczno-polityczna, piłkarza z byłej jugosławii, zarządca sprzedaży projektu mieszkaniowego by wymienić kilka przykładów.

  We wszystkich przypadkach, oprócz dwóch, przychodzili do mnie (m.in. dlatego bo robiłem najlepszą kawę w całych Kabatach ze świeżo prażonych wietnamskich ziareń robusta). Woleli formę 'wolną', t.j. konwersacyjną, (z poprawkami), i tylko w jednym przypadku, chciała jedna osoba tzw. pracę domową (nie dziwię się).

  CZAS NA CZĘSTOCHOWA

  Półtora roku temu przyjechałem do Częstochowy. Pamiętam że mniej więcej w podobnym czasie odbywały się rozmowy d.t. przejęcia dwóch największych sieci szkół językowych (Empik Schhol i Profi-Lingua) przez wydawnictwo WSiP. (Zauważyłem niedawno że w budynku nowej placówki Empik School na rogu ul. Piłsudskiego rozreklamowane są logo 'Profi-Lingua'). Ciekawie czy im się opłaci?

  Pozatym widziałem pare innych szkół, głównie zlokalizowane w okolicach Alejów N.M.P. - takie jak Speak Up, Tarkowski (nie mylić z kabanosami), Arrow koło centrum Jagiellończyków.

  Więc przejdźmy do postawionego pytania. Co lepsze? Szkoła, siecióka, czy lekcje prywatnie?

  WADY I ZALETY

  Poza kilkoma zajęciami w zastępstwie (w róznych szkołach), głównie pracuję 'na własny rachunek' - i naturalnie, będę miał swoje uprzedzenia. Zalety prywatnych zajęć jest wielu, takie jak:

 • Poznajesz lektora osobiście od razu, i wiesz z kim masz zajęcia. - Prawda jest taka, że postępy w nauce zależy od zarówno umiejętności lektora i zbieżność osobowości. Zakładam że wiele lektorów w szkołach językowych są adekwatni, podobnie jak nauczyciele w szkole - niektórych się lubiło mniej czy bardziej, jedni uczyli lepiej czy gorzej. Zapisując się do szkoły językowej, jest to mniej więcej rzut monetą na kogo trafisz. Dobrze wtedy polegać na polecenie dobrych znajomych którzy podzielą się własnym doświadczeniem. Lektor w szkole 'przychodzi do pracy' i nie wie również 'na jaką grupę trafi' jeśli chodzi o indywidualny poziom uczniów i dynamikę klasową. Śmielsi będą głośniejsi, nieśmiali raczej małomówni. A lekcje idą tokiem według podręcznika.
 • Indywidualne podejście do ucznia - Zajęcia grupowe oferuje szansę na poznanie nowych ludzi na zajęciach. Dla niektórych będzie to zaletą. Inni po prostu preferują dynamikę grupową, n.p. w parach, mniejszych czy większych liczbach. To już zależy od osobowości indywidualnego ucznia. Ale jeśli zależy nam na postęp, osobista odpowiedzialność jest potrzebne, i na indywidualnych zajęciach będziemy musieli (i mieli okazję) się wykazać. Nie będziemy widzieli za dużo postępów jeśli będziemy się chować w dużej grupie. Im mniejsza grupa, tym trudniej 'się schować' - a lektor pozna nas i naszych potrzeb lepiej.
 • Money Talks, czyli kasa mówi - Czy dostajesz to za co płacisz? Przyjdziesz czy nie przyjdziesz, płacisz za uczęścienie na 'kurs' w szkole. Od a-z (a raczej a-e, f-k, ...itp.) Nie było Ciebie? Nadrób straty po już coś innego przerabiamy (więcej o tym powyżej). Trzeba liczyć się z pieniędzmi. Indywidualne lekcje będą się różnic w cenach (za godzinę lekcyjną) w zależności czy mamy do czynienia z doświadczonym Native'm- pedagogiem, lub n.p. studentkę anglistyki.
  Ciężko powiedzieć co więcej/mniej kosztuje?
  Ale jeśli nam zależy na Jakości oraz Oszczędności, to mam super rozwiązanie: można podzielić koszty n.p. z kolegą lub koleżanką i w parze chodzić do korepetytora prywatnie za 'pół ceny'.

 • REKLAMA
  Cytat Miesiąca

  Zdarza się.

  - Kurt Vonnegut

  LIFECOACHING

  lifecoaching.pl

  Coaching po polsku i po angielsku

  VIDEO

  O NAS


  Coś tam

  USŁUGI


  LEKCJE


 • ROBERT FANTINI
 • ROBERT FANTINI

 • KONTAKT


 • EMAIL: angielski.czest@gmail.com
 • EMAIL: nativespeaker.eu@gmail.com
 • nativespeaker.eu

  © 2009-2019 Rights Reserved